Městská knihovna Lipník nad Bečvou, příspěvková organizace

podrobné kontaktní údaje

     facebook      YOUTUBE

Provozní doba knihovny:

Dospělé oddělení, studovna
pondělí 11:00 – 16:00
úterý 9:00 – 17:00
středa zavřeno
čtvrtek 9:00 – 17:00
pátek 9:00 – 16:00

Dětské oddělení
pondělí 13:00 – 16:00
úterý 13:00 – 17:00
středa zavřeno
čtvrtek 13:00 – 17:00
pátek 13:00 – 16:00

Zajímavé odkazy: 

 

 

 

Jsme členy SKIP – Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

 

 

POETICKÝ PODVEČER V DOMEČKU – KNIHOVNA VŠEMI SMYSLY

Smyslem, na který se tentokrát zaměříme v rámci projektu KNIHOVNA VŠEMI SMYSLY, je sluch a zrak. Výstavní sál Domeček dne 22. 2. 2023 zaplní básně a písně, zhudebněná poezie básníků Seiferta, Hraběte, Skácela, Merty, Hrubína… Herečka Kristýna Ryška (dříve Podzimková) kovaná v recitaci, klávesista a kytarista Ondřej Fencl zabydlený v muzice, kteří s sebou přivezou hudebně-poeticko-divadelní projekt s cílem „rehabilitovat“ poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem.

Poezie je dnes za cosi archaického, cosi z časů našich babiček, případně z učebnic. Přitom vhodně zvolené básně Jaroslava Seiferta, Václava Hraběte nebo Jana Skácela jsou cosi, co si zamiluje každý vnímavý jedinec, pokud je mu to předestřeno jinak než jako povinná literatura z pera dávno nežijících soch.

Seifert zejména k stáru psal o lásce z podobných úhlů jako dnešní dělníci pop music, jen při vší úctě k nim trochu vkusněji. „Já básničky píšu odmalička – když pošlete třeba smskou říkanku, která má duši, rezonuje to prakticky stoprocentně. A to není mnou, ale tím, že lidem prostě hezky podaná, zveršovaná emoce konvenuje, ba chybí a je jedno, jestli je člověku dvacet nebo šedesát,“ říká strůjce myšlenky, jedenačtyřicetiletý zpěvák a multiinstrumentalista Ondřej Fencl (mj. spoluhráč Vladimíra Merty nebo Luboše Pospíšila). Páteří projektu je kromě Fencla také všestranná herečka Kristýna Ryška, rodačka z Rožnova p. R., známá například z filmů Metanol, Guru, Bábovky, Absurdistán, ze seriálů Zlatá Labuť, Král Šumavy, Ochránce, Bez vědomí, Ulice… Recitaci si absolventka Janáčkovy konzervatoře vyzkoušela třeba v komponovaných pořadech s Hradišťanem. Akce proběhne od 16.30 hod. ve výstavním sále Domeček. Vstup zdarma.