Sté výročí vypuknutí 1. světové války je tématem přednášky Mgr. Lubora Maloně z Muzea Komenského v Přerově, které se mohou zájemci o tuto tematiku zúčastnit ve čtvrtek 9. října. Zaměřena bude zejména na události v městě Lipníku nad Bečvou.
„Město Lipník nejprve pocítilo válku prostřednictvím odvodů mužů na frontu, omezením železniční dopravy, která byla přednostně využívána armádou, narušováním školní výuky a později kvůli problémovému zásobování a řadě dalších negativních jevů. Do Lipníku také na začátku války proudili uprchlíci z Haliče, tedy z území, které bylo přímo ohroženo válkou. Bylo nutné je někde ubytovat, něčím zásobovat a někde vzdělávat. Docházelo k omezování spolkového života a pronásledování českých vlastenců. Ve městě bylo ubytováno vojsko, řada veřejných budov sloužila jako vojenské lazarety. Mnoho lipenských mužů se již nikdy nevrátilo domů, řada z nich vstoupila do legií a pomohla vybojovat samostatnost. O jejím vyhlášení se však lipenští Češi dověděli až o den později,“ sděluje Lubor Maloň o tehdejší válečné situaci.
Mnohem více informací se dozvíte na přednášce, která začíná ve výstavním sále Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou Domečku od 17:30 hodin. Doplněna bude o výstavku knih a předmětů vztahujících se k 1. světové válce. Akce se koná v rámci 18. ročníku Týdne knihoven, jehož mottem je Velká válka.